Nákupní košík 0 položek - 0 Kč

Kontakt


Naše výhody


  • Žádný měsíční paušál Široké využití
  • Stačí rozbalit a začít používat, žádné dokupování komponentů
06.02.2018

Nástrahy zimy, led a sníh: rady jak se chránit

Nástrahy zimy, led a sníh: rady jak se chránit před uklouznutím

Se zimními mrazíky se zvyšuje nebezpečí uklouznutí, chodníky se mění v jedno velké kluziště. Spěchat se po nich určitě nevyplatí, teda pokud si nechcete užívat zimu se sádrou. 

 
 
 
Tísňová péče pod stromeček!

Procházky s rodinou, návštěva příbuzných, cesta do supermarketu či jen prostě relax. Je mnoho důvodů, proč opustíme své teplé domovy a vydámee se v zimě  do ulic. V těchto měsících bychom ale měli být při svých krocích zvláště opatrní. V zimě dramaticky stoupá riziko pádu, díky námraze často hrozí nebezpečí uklouznutí na chodníku. Ledová ulice, ať sebehezčí na pohled, se snadno stane nevypočitatelnou.

Nebezpečí uklouznutí hrozí každému

Během podzimu číhá nástraha v podobě kluzkého spadaného listí, které leží na navlhlé zemi. Se zimou tato nástraha přichází v podobě ledu a sníhu. Ať se na svých cestách setkáte se sněhem či ledem, nikdy nelze zcela přesně odhadnout, co můžete očekávat od země, po které kráčíte, a jak jistý bude Váš pohyb po ní. Pokud upadnete a nebudete se schopni zvednout, samotný pokles teploty může mít velký dopad ne jen na Vaše tělo, ale samozřejmě i zdraví. Z nevinného nachlazení se pak lehce vyklube třeba zápal plic. 

Pro starší osoby může mít pád nezměrný vliv jak již bylo zmíněno na jejich zdraví a kolikrát zdlouhavou rekonvalescenci. Následky ale mohou ohrozit i jejich nezávislost a životní styl. Proto se osobám nad 65 let doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. S pádem, který může vést až k závažným zraněním, se ročně potýká až třetina seniorů

Tak my Vám teď řekneme o pádech něco víc! 

Jak se chránit před uklouznutím?

Ne vždy tomu lze zabránit, ale na mnoho věcí se můžete připravit. Proto přinášíme několik tipů na ochranu před uklouznutím: Podrážka, půl ochrany před uklouznutím

1. Noste boty s pořádnou podrážkou

Vyberte takové, které mají členitou podrážku s hlubokými drážkami. Právě ty totiž snižují pravděpodobnost, že budou při chůzi podkluzovat, a navíc lépe přilnou k povrchu, po kterém se budete pohybovat. Vyvarujte se nošení nestabilních bot bez drážkování a vybírejte svou obuv s rozumem. Nezapomínejte, že se sněhem se dostáváte nejen do mrazivě kluzkého, ale i vlhkého prostředí, dbejte tedy i na voděodolnost bot. Existují i nástavce na podrážky, ale ty jsou velice nepraktické.

2. Chraňte kotníky

Při výběru bot volte vyšší boty s opěrou kotníku. Získáte tak větší stabilitu při chůzi i v momentě, kdy Vám nohy začnou klouzat po ledovém povrchu. Opora kotníku také snižuje riziko jeho zranění v případě, že se pádu nevyhnete. Bez opory naopak více riskujete jeho vyvrknutí či výron, a to zvláště, pokud jste již v minulosti nějaká zranění kotníku prodělali. Další plus kotníkové obuvy je, že Vám samozřejmě bude tepleji.

3. Setřeste sníh

Při chůzi sněhem na Vašich botách jistě nějaký ulpí. Nezapomeňte ho občas z bot oklepat. Jednak pročistíte drážky v podrážce a zlepšíte tak Vaši stabilitu, jednak zabráníte tomu, aby sníh na botě roztál. Tím boty méně snadno promoknou a Vy si zajistíte větší komfort při chůzi.

4. Dejte si na čas

Při pohybu na sněhu je důležité nepospíchat. I když zrovna jdete pozdě, snažte se uklidnit a postupovat pomaleji a opatrně. Pokud se příliš uspíšíte, může se stát, že dorazíte ještě později nebo vůbec, jelikož se budete potýkat se zraněním z důsledku uklouznutí a pádu. 

5. Nebezpečí uklouznutí hrozí i na vlastním chodníku 

Zameťte si před vlastním prahem. Odhrabejte sníh před domem i na chodníku, případně posolte. Nejen, že cesta z/do domu pro Vás bude přístupnější a příjemnější, ale jistě Vám poděkuje i Váš pošťák. 

6. Bonusový TIP! Buďte připraveni

I když budete dbát sebe větší opatrnosti, vždy hraje roli i náhoda. A náhoda je prostě . . . 

Abyste eliminovali důsledky případného pádu, je důležité je s ním počítat a připravit se na něj – a tedy i na situaci, kdy budete potřebovat pomoc. Pořiďte si SOS tlačítko. Jediným stiskem tlačítka si kdykoli přivoláte pomoc a v případě pádu Vám ji i automaticky zavolá sám. Nikdy Vám tak nebude hrozit, že se po pádu nebudete schopni zvednout, nebo že budete riskovat podchlazení a další závažnější onemocnění a zranění v důsledku dlouhého pobytu na ledové zemi. 

Pořiďte si SOS tlačítko ještě dnes a užijte si již samé klidné zimy a podzimy! 

Pořídit si ho můžete na www.sostlacitko.com

Tak neváhejte a ochraňte sebe či své blízké ještě dnes!